  • 601D686F300GL7
601D686F300GL7
advertisement
Manufacturer No:
601D686F300GL7
HK JDW NO:
874-601D686F300GL7
Datasheet:
601D686F300GL7
Description:
601D 68μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 740mA 0.750Diax2.125L 19.05mmx53.98mm -55°C~105°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
601D686F300GL7
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
    601D
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.750Diax2.125L 19.05mmx53.98mm
  • Tolerance
    -10% +50%
    Axial
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    300V
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.294Ohm @ 120Hz
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    740mA
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    740mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    888mA @ 1kHz
  • Diameter
    19.3mm
  • Length
    53.975mm