  • 62A15-02-060S
62A15-02-060S
advertisement
Manufacturer No:
62A15-02-060S
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-62A15-02-060S
Purchasing and Inquiry
62A15-02-060S Overview
In order for the encoder to function properly, the minimum operating temperature cannot be lower than -40°C. It can, however, reach 85°C at its maximum operating temperature. 6 pins are present on the encoders. Indefinitely, an encoder can carry 10mA current. DC voltage is 5V for the encoders.
62A15-02-060S Features
Series: 62A
Termination: Cable
Current Rating: 10mA
6 pins
62A15-02-060S Applications
There are a lot of Grayhill Inc. 62A15-02-060S Encoders applications.
  • Audio-visual equipment
  • Encoder for CNC machines
  • Automatic Wireless Health Monitoring System in Hospitals for Patients
  • Secret Code Enabled Secure Communication using RF Technology
  • Communications equipment
  • Global Positioning/Driver Information Systems
  • Encoder for the electronics industry
  • Medical Equipment
  • Plotters
  • Encoder for the medical industry most common for breast cancer treatment in the world
Step5Bar-code shipping tag
62A15-02-060S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Panel, Surface Mount
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Number of Pins
    6
  • Material
    Thermoplastic
  • Published
    2007
  • Series
    62A
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Cable
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated DC
    5V
  • Orientation
    User Selectable
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    10mA
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Actuator Type
    1/4 Dia Flatted End
  • Output Type
    Quadrature (Incremental)
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Contact Resistance
    10Ohm
  • Number of Channels
    2
  • Cable Length
    152.4mm
  • Power Dissipation
    150mW