  • 62F11-02-100C-L
62F11-02-100C-L
advertisement
Manufacturer No:
62F11-02-100C-L
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-62F11-02-100C-L
Purchasing and Inquiry
62F11-02-100C-L Overview
A supply voltage of 5V will provide a good performance for encoders. For encoders to function normally, the minimum operating temperature cannot be lower than -40°C. In spite of this, this electronic part can operate at a maximum temperature of 85°C. 8 pins are available on the encoders.
62F11-02-100C-L Features
Series: 62F
5V Supply Voltage
Termination: Connector
8 pins
62F11-02-100C-L Applications
There are a lot of Grayhill Inc. 62F11-02-100C-L Encoders applications.
  • Global Positioning/Driver Information Systems
  • Tape drives
  • Factory automation equipment
  • Encoder for the electronics industry
  • Consumer electric appliances
  • RF-based Home Automation System
  • Plotters
  • Audio-visual equipment
  • War- Field -Flying Robot with a Night Vision Flying Camera
  • Musical instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
62F11-02-100C-L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Number of Pins
    8
  • Published
    2012
  • Series
    62F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Connector
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    5V