  • 62F22-01-020S-L
62F22-01-020S-L
advertisement
Manufacturer No:
62F22-01-020S-L
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-62F22-01-020S-L
Purchasing and Inquiry
62F22-01-020S-L Overview
With 5V as the supply voltage, encoders have a good performance. For encoders to function normally, the minimum operating temperature cannot be lower than -40°C. However, this electronic part can operate at a maximum temperature of 85°C. It's got 8 pins.
62F22-01-020S-L Features
Series: 62F
5V Supply Voltage
Termination: Cable Leads
8 pins
62F22-01-020S-L Applications
There are a lot of Grayhill Inc. 62F22-01-020S-L Encoders applications.
  • Global Positioning/Driver Information Systems
  • Consumer electric appliances
  • Encoder for CNC machines
  • Speed synchronization of multiple motors in industries
  • Plotters
  • Encoder for the medical industry most common for breast cancer treatment in the world
  • Secret Code Enabled Secure Communication using RF Technology
  • Automatic Wireless Health Monitoring System in Hospitals for Patients
  • Audio-visual equipment
Step5Bar-code shipping tag
62F22-01-020S-L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Number of Pins
    8
  • Published
    2012
  • Series
    62F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Cable Leads
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    5V