  • 62V22-02-160C
62V22-02-160C
advertisement
Manufacturer No:
62V22-02-160C
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-62V22-02-160C
Package:
Datasheet:
62V22-02-160C
Purchasing and Inquiry
62V22-02-160C Overview
With 3.3VDC supply voltage, encoders can do well. The minimum operating temperature cannot be lower than -40°C to make sure encoder work normally. It is important to note, however, that this electronic part can reach a maximum operating temperature of 85°C. There are 6 pins on the encoders. For the encoder, the voltage level is 3.3V.
62V22-02-160C Features
Series: 62V
3.3VDC Supply Voltage
Termination: Connector
6 pins
62V22-02-160C Applications
There are a lot of Grayhill Inc. 62V22-02-160C Encoders applications.
  • Automatic Wireless Health Monitoring System in Hospitals for Patients
  • Printers
  • War field flying robot with a using night-vision flying camera
  • Robotics vehicle with the metal detector
  • Speed synchronization of multiple motors in industries
  • Encoder for the medical industry most common for breast cancer treatment in the world
  • RF-based Home Automation System
  • Audio-visual equipment
  • Communications equipment
  • Global Positioning/Driver Information Systems
Step5Bar-code shipping tag
62V22-02-160C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Number of Pins
    6
  • Published
    2009
  • Series
    62V
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Connector
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    3.3VDC
  • Orientation
    Vertical
  • Number of Functions
    1
  • Termination Style
    Cable with Connector
  • Actuator Type
    1/4 Dia Flatted End
  • Output Type
    Quadrature (Incremental)
  • Number of Channels
    2
  • Optoelectronic Device Type
    ROTARY POSITION ENCODER
  • Encoder Type
    Optical
  • Detent
    Yes
  • Pulses per Revolution
    16
  • Rotational Life (Cycles Min)
    1M
  • Nominal Supply Voltage (DC)
    3.3V