  • 63-PMF-160-9-21
63-PMF-160-9-21
advertisement
Manufacturer No:
63-PMF-160-9-21
Manufacturer:
API Technologies Corp
HK JDW NO:
89-63-PMF-160-9-21
Package:
Datasheet:
Description:
Power Line Filters 16A, 3.0mA leak 1.uF PwrLneFiltr w/faston
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
63-PMF-160-9-21
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    63-PMF
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    INDUCTANCE 1.2 MILLI HENRY
  • Shielding
    Shielded
  • Termination Style
    Quick Connect
  • Voltage - Rated AC
    480V
  • Approval Agency
    UL; CSA; TUV
  • Physical Dimension
    L160.0XB112.0XH60.0 (mm)/L6.299XB4.409XH2.362 (inch)
  • Configuration
    Single Stage
  • Inductance
    1.2mH
  • DC Resistance (DCR)
    300mOhm
  • Max DC Current
    16A
  • Filter Type
    Three Phase (Wye)
  • Rated Voltage
    420V
  • Leakage Current (Max)
    3mA
  • Frequency - Operating
    50/60Hz
  • High Pot
    1500 V
  • Height
    60mm
  • Length
    160mm
  • Width
    109mm