  • 63NHG01B
63NHG01B
advertisement
Manufacturer No:
63NHG01B
HK JDW NO:
256-63NHG01B
Package:
Rectangular, Blade
Datasheet:
Description:
FUSE SQUARE 63A 500VAC/250VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
63NHG01B
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 63NHG01B.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    Rectangular, Blade
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    285.763221g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    2.953Lx1.181W x 1.969 H 75.00mmx30.00mmx50.00mm
  • Feature
    Indicating
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Electrical, Industrial
  • Voltage - Rated
    500V
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating (Amps)
    63A
  • Current Rating
    63A
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Approval Agency
    VDE
  • Max Voltage Rating (AC)
    500V
  • Current
    63A
  • Max Voltage Rating (DC)
    250V
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Square
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    120kA
  • Melting I2t
    6600
  • Class Code
    NH
  • Height
    50.0126mm
  • Length
    135.001mm
  • Width
    29.9974mm