  • 63PHV33M8X10.5
63PHV33M8X10.5
advertisement
Manufacturer No:
63PHV33M8X10.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-63PHV33M8X10.5
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
CAP ALUM POLY HYB 33UF 63V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
63PHV33M8X10.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
  • Mfr
    Rubycon
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 135°C
  • Series
    PHV
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Tolerance
    ±20%
  • Type
    Hybrid
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    63 V
  • Capacitance
    33 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm
  • Lead Spacing
  • Ripple Current @ Low Frequency
    105 mA @ 100 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.1 A @ 100 kHz