  • 63SXE100M
63SXE100M
advertisement
Manufacturer No:
63SXE100M
HK JDW NO:
590-63SXE100M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
63SXE100M
Purchasing and Inquiry
63SXE100M Overview
For power systems, 3.28A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.A value of 25mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).164mA @ 120Hz needs a ripple current @ Low Frequency to function properly.Ideally, the operating temperature should be -55°C~125°C.
63SXE100M Features
3.28A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 25mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
63SXE100M Applications
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Phone chargers
  • Medical equipment
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
  • Miniature high Power Supply.
Step5Bar-code shipping tag
63SXE100M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 63SXE100M.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    OS-CON™, SXE
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    164mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.28A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm