  • 63SXE39M
63SXE39M
advertisement
Manufacturer No:
63SXE39M
HK JDW NO:
590-63SXE39M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
63SXE39M
Description:
39μF ±20% Radial, Can 0.472 12.00mm Bulk 25mOhm OS-CON™, SXE Through Hole Polymer General Purpose
Quantity:
In Stock : 115
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
63SXE39M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 63SXE39M .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2017
  • Series
    OS-CON™, SXE
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    39μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    46.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    930mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm