  • 63SXV56M
63SXV56M
advertisement
Manufacturer No:
63SXV56M
HK JDW NO:
590-63SXV56M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
63SXV56M
Purchasing and Inquiry
63SXV56M Overview
Systems need 2.95A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.A value of 25mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).A ripple current @ Low Frequency is required for 147.5mA @ 120Hz to fully perform its function.Stable operation requires a temperature of -55°C~125°C.
63SXV56M Features
2.95A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 25mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
63SXV56M Applications
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
63SXV56M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 63SXV56M.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    OS-CON™, SXV
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    56μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    147.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.95A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm