  • 63ZL15MEFC5X11
63ZL15MEFC5X11
advertisement
Manufacturer No:
63ZL15MEFC5X11
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-63ZL15MEFC5X11
Package:
Radial, Can
Datasheet:
63ZL15MEFC5X11
Description:
ZL 15μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 165mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
63ZL15MEFC5X11
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ZL
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    165mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    880mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    69.3mA @ 120Hz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm