  • 6538S-1-503
6538S-1-503
advertisement
Manufacturer No:
6538S-1-503
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-6538S-1-503
Package:
Datasheet:
6538S-1-503
Description:
POT 50K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
6538S-1-503
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Servo Mount
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    6538
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Turret
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±500ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    50kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Conductive Plastic
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Base Part Number
    6538S
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Solder Turret
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Actuator Type
    Round
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.1248 (3.17mm)
  • Rotation
    Continuous
  • Size - Body
    Round - 0.875Dia x 0.537 H 22.23mmx13.64mm
  • Diameter
    22.23mm
  • Actuator Length
    0.500 12.70mm