  • 65486-014LF
65486-014LF
advertisement
Manufacturer No:
65486-014LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-65486-014LF
Package:
Datasheet:
Description:
1 Rows Receptacle Bulk Black 14 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Mini-PV™, Basics+ Polyphenylene
Step5Bar-code shipping tag
65486-014LF
    Select All
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Polyphenylene
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Mini-PV™, Basics+
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    14
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    1
  • Additional Feature
    LATCHED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.150 3.81mm
  • Total Number of Contacts
    14
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    15.24mm
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Note
    Contacts Not Included
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Contact Termination
    Crimp
  • Wire Size (Min)
    32 AWG
  • Wire Size (Max)
    20 AWG
  • Length
    53.47mm