  • 6637S-1-103
6637S-1-103
advertisement
Manufacturer No:
6637S-1-103
HK JDW NO:
103-6637S-1-103
Package:
Datasheet:
6637S-1-103
Description:
Res POT 10K Ohm 10% 1W 1(Elec)/1(Mech)Turn 3.17mm (22.23 X 33.66mm) Turret Panel Mount
Step5Bar-code shipping tag
6637S-1-103
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Bushing, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Weight
    16g
  • Published
    2005
  • Series
    6637
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Turret
  • Temperature Coefficient
    ±500ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    1°C
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Construction
    Bushing Mount
  • Base Part Number
    6637S
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Solder Turret
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Rated Temperature
    70°C
    Linear
  • Hole Diameter
    10.44 mm
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Linearity
    1 %
  • Actuator Diameter
    0.1248 (3.17mm)
  • Rotation
    Continuous
  • Ganging Number
  • Size - Body
    Round - 0.875Dia x 0.443 H 22.23mmx11.25mm
  • Diameter
    22.23mm
  • Length
    33.66mm
  • Actuator Length
    0.875 22.23mm