  • 672D227F040EK5J
672D227F040EK5J
advertisement
Manufacturer No:
672D227F040EK5J
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-672D227F040EK5J
Package:
Radial, Can
Datasheet:
672D227F040EK5J
Description:
672D 220μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 1.155A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
672D227F040EK5J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    672D
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    40V
  • Capacitance
    220μF
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    480mOhm @ 120Hz
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Ripple Current
    1.155A
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    120mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.155A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.65A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.098 27.90mm