  • 686AVG035MFF
686AVG035MFF
advertisement
Manufacturer No:
686AVG035MFF
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-686AVG035MFF
Package:
Radial, Can
Datasheet:
686AVG035MFF
Purchasing and Inquiry
686AVG035MFF Overview
System power is determined by 2.6A @ 100kHz ripple current on a high frequency.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 30mOhm.There is a need for a ripple current @ Low Frequency on 130mA @ 120Hz so it is able to operate properly.It is recommended to operate at -55°C~125°C for stable operation.
686AVG035MFF Features
2.6A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 30mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
686AVG035MFF Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 686AVG035MFF applications of aluminum polymer capacitors.
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Motherboards
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
Step5Bar-code shipping tag
686AVG035MFF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    AVG
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    68μF
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1500 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    2.6A
  • Life (Hours)
    1500 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    130mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.6A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.374 9.50mm