  • 687ULR6R3MFH
687ULR6R3MFH
advertisement
Manufacturer No:
687ULR6R3MFH
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-687ULR6R3MFH
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
680μF Aluminum Polymer Capacitors 20% Radial Bulk
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 680μF.
20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Radial. This capacitor is accessible in the Bulk packaging. The type of the 687ULR6R3MFH capacitor Illinois Capacitor 687ULR6R3MFH is suitable to conduct the ripple current at 6.1A. 687ULR6R3MFH Capacitor is mounted by Through Hole. There are 2 terminals embeded in 687ULR6R3MFH Capacitor. Voltage - Rated often has values of 6.3V. The dielectric materials are defined as ALUMINUM (WET). This device's minimum working temperature must not be less than -55°C. It's recommended that you utilize it when the temperature is below 105°C. The capacitor type can be sorted using ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR.
Series
Capacitance: 680μF
Tolerance: 20%
Package / Case: Radial
Packaging: Bulk
There are great quantities of applications of 687ULR6R3MFH Aluminum Polymer Capacitors.
  • Spot Welding
  • Frequency Converters
  • PFC
  • Audio Crossover
  • Coupling or blocking
  • DC Buffering
  • To reduce power noise & signal noise
  • Signal decoupling & power bypass
  • Motor Start
  • Lighting Ballast
Step5Bar-code shipping tag
687ULR6R3MFH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    680μF
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    240mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    6.1A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Height Seated (Max)
    13.0048mm