  • 688LBA050M2BH
688LBA050M2BH
advertisement
Manufacturer No:
688LBA050M2BH
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-688LBA050M2BH
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
688LBA050M2BH
Description:
LBA 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.94A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
688LBA050M2BH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LBA
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    6800μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    85.33mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    3.94A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.94A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.925A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm