  • 69176-040LF
69176-040LF
advertisement
Manufacturer No:
69176-040LF
HK JDW NO:
44-69176-040LF
Package:
Datasheet:
69176-040LF
Description:
2 Rows Receptacle Bulk Black 40 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Mini-PV™, Basics+ Polyphenylene
Step5Bar-code shipping tag
69176-040LF
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    40
  • Depth
    5.08mm
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Contact Gender
    Female
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Insulation Resistance
    10000000000Ohm
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Max Voltage Rating (AC)
    1kV
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    36 AWG
  • Durability
    1000 Cycles
  • Length
    50.8mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Housing Material
    Polyphenylene
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    40
  • Voltage - Rated
    1kV