  • 69802-120LF
69802-120LF
advertisement
Manufacturer No:
69802-120LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-69802-120LF
Package:
Datasheet:
69802-120LF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
69802-120LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Insulation Material
    Polyphenylene
  • Housing Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Number of Positions or Pins (Grid)
    20 (4 x 5)
  • Contact Material - Mating
    Phosphor Bronze
  • Contact Material - Post
    Phosphor Bronze
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Closed Frame
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    PLCC
  • Gender
    Female
  • Additional Feature
    STANDARD: UL 94V-0
  • HTS Code
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    15.24mm
  • Current Rating
    1A
  • Pitch - Mating
    0.050 1.27mm
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Lead Pitch
    1.27mm
  • Number of Contacts
    20
  • Body Breadth
    0.6 inch
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Insulation Resistance
    10GOhm
  • Pitch - Post
    0.050 1.27mm
  • Length
    15.24mm