  • 6PS680MJ12-T14
6PS680MJ12-T14
advertisement
Manufacturer No:
6PS680MJ12-T14
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-6PS680MJ12-T14
Package:
Radial, Can
Datasheet:
6PS680MJ12-T14
Purchasing and Inquiry
6PS680MJ12-T14 Overview
Systems need 5.5A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.A value of 10mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).A dissipation factor of 0.12 % is significant for this part.Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
6PS680MJ12-T14 Features
5.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
6PS680MJ12-T14 Applications
There are a lot of United Chemi-Con 6PS680MJ12-T14 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • LED driver power supplies
  • Miniature high Power Supply.
  • Phone chargers
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
Step5Bar-code shipping tag
6PS680MJ12-T14
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2003
  • Series
    NPCAP™-PS
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    5.5A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm