  • 6SEPC1000MD
6SEPC1000MD
advertisement
Manufacturer No:
6SEPC1000MD
HK JDW NO:
590-6SEPC1000MD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
6SEPC1000MD
Purchasing and Inquiry
6SEPC1000MD Overview
System power is determined by 3.53A @ 100kHz ripple current on a high frequency.There is a 18mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.To fully perform the function of 176.5mA @ 120Hz, a ripple current at low frequency must be provided.Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
6SEPC1000MD Features
3.53A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 18mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
6SEPC1000MD Applications
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Motherboards
  • Phone chargers
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
6SEPC1000MD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    OS-CON™, SEPC
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.26mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    176.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.53A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm