  • 6SEPC470ME
6SEPC470ME
advertisement
Manufacturer No:
6SEPC470ME
HK JDW NO:
590-6SEPC470ME
Datasheet:
6SEPC470ME
Purchasing and Inquiry
6SEPC470ME Overview
For power systems, 2.97A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 20mOhm on this electrical device.In order to fully perform its function, 148.5mA @ 120Hz requires a ripple current at low frequency.There is a dissipation factor of 10 % for the part.It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
6SEPC470ME Features
2.97A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 20mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
6SEPC470ME Applications
Step5Bar-code shipping tag
6SEPC470ME
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2013
  • Series
    OS-CON™, SEPC
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    592μA
  • Ripple Current
    2.97A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    148.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.97A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm