  • 6SVP470MX
6SVP470MX
advertisement
Manufacturer No:
6SVP470MX
HK JDW NO:
590-6SVP470MX
Purchasing and Inquiry
6SVP470MX Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 3.7A @ 100kHz.A value of 25mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).In place is a comp8nt with a pin number of 8.Providing a ripple current at low frequency is necessary for 185mA @ 120Hz to function properly.Note that this part has a dissipation factor of 12 %.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
6SVP470MX Features
3.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 25mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
6SVP470MX Applications
Step5Bar-code shipping tag
6SVP470MX
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 6SVP470MX.
    FLAT
  • Number of Pins
    8
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2002
  • Series
    OS-CON™, SVP
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm
  • Size Code
    4141
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    592μA
  • Ripple Current
    3.7A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    185mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.7A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Ripple Current (AC)
    3.7A
  • Diameter
    10mm
  • Height
    7.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    11mm
  • Width
    10.3mm