  • 6SVPA470M
6SVPA470M
advertisement
Manufacturer No:
6SVPA470M
HK JDW NO:
590-6SVPA470M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
6SVPA470M
Purchasing and Inquiry
6SVPA470M Overview
4.13A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 20mOhm.This device requires a ripple current at low frequency to fully function.It is important to note that the part has a dissipation factor of 12 %.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
6SVPA470M Features
4.13A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 20mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
6SVPA470M Applications
Step5Bar-code shipping tag
6SVPA470M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 6SVPA470M.
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    OS-CON™, SVPA
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm
  • Size Code
    4141
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.592mA
  • Ripple Current
    4.13A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    206.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.13A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    11mm