  • 6SVPC390M
6SVPC390M
advertisement
Manufacturer No:
6SVPC390M
HK JDW NO:
590-6SVPC390M
Datasheet:
6SVPC390M
Purchasing and Inquiry
6SVPC390M Overview
3.22A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.A value of 22mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).The 7 comp7nt remains in place.161mA @ 120Hz needs a ripple current @ Low Frequency to function properly.Dissipation factor of the part is 12 %.It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
6SVPC390M Features
3.22A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 22mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
6SVPC390M Applications
Step5Bar-code shipping tag
6SVPC390M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 6SVPC390M.
  • Number of Pins
    7
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    22mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    3533
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    491μA
  • Ripple Current
    3.22A
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    161mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.22A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Ripple Current (AC)
    3.22A
  • Diameter
    8mm
  • Height
    6.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Width
    8.3mm