  • 6SVPC820M
6SVPC820M
advertisement
Manufacturer No:
6SVPC820M
HK JDW NO:
590-6SVPC820M
Datasheet:
6SVPC820M
Purchasing and Inquiry
6SVPC820M Overview
In order to power systems, 4.7A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 12mOhm.In place is a comp12nt with a pin number of 12.Providing a ripple current at low frequency is necessary for 235mA @ 120Hz to function properly.There is a dissipation factor of 15 % for the part.Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
6SVPC820M Features
4.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 12mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
6SVPC820M Applications
Step5Bar-code shipping tag
6SVPC820M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 6SVPC820M.
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.033mA
  • Ripple Current
    4.7A
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    235mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.7A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Ripple Current (AC)
    4.7A
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Width
    8.3mm