  • 6SVPS220M
6SVPS220M
advertisement
Manufacturer No:
6SVPS220M
HK JDW NO:
590-6SVPS220M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
6SVPS220M
Purchasing and Inquiry
6SVPS220M Overview
3.22A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 22mOhm.To enable 161mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency must be provided.The dissipation factor of the part is 12 %.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
6SVPS220M Features
3.22A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 22mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
6SVPS220M Applications
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Medical equipment
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Miniature high Power Supply.
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
6SVPS220M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 6SVPS220M.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    OS-CON™, SVPS
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    22mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.5mA
  • Ripple Current
    3.22A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    161mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.22A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    8.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Length
    9mm