  • 6SVPS470M
6SVPS470M
advertisement
Manufacturer No:
6SVPS470M
HK JDW NO:
590-6SVPS470M
Datasheet:
6SVPS470M
Purchasing and Inquiry
6SVPS470M Overview
Systems need 4.13A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 20mOhm.In order to fully perform its function, 206.5mA @ 120Hz requires a ripple current at low frequency.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
6SVPS470M Features
4.13A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 20mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
6SVPS470M Applications
Step5Bar-code shipping tag
6SVPS470M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 6SVPS470M.
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm
  • Size Code
    4141
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.592mA
  • Ripple Current
    206.5mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    206.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.13A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    11mm
  • Width
    10.3mm