  • 6SVQP220M
6SVQP220M
advertisement
Manufacturer No:
6SVQP220M
HK JDW NO:
590-6SVQP220M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
6SVQP220M
Purchasing and Inquiry
6SVQP220M Overview
System power is determined by 810mA @ 100kHz ripple current on a high frequency.There is a 35mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.To fully perform the function of 40.5mA @ 120Hz, a ripple current at low frequency must be provided.Dissipation factor of the part is 12 %.A stable operating temperature is -55°C~125°C.
6SVQP220M Features
810mA @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 35mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
6SVQP220M Applications
Step5Bar-code shipping tag
6SVQP220M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 6SVQP220M.
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
    General Purpose
  • Additional Feature
    ESR MEASURED AT 100KHZ-300KHZ
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.693mA
  • Ripple Current
    2.56A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    40.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    810mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    8.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Length
    9mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C