  • 6SW100MX
6SW100MX
advertisement
Manufacturer No:
6SW100MX
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-6SW100MX
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
6SW100MX
Purchasing and Inquiry
6SW100MX Overview
Electrical device with 9mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).Ideally, the operating temperature should be -55°C~105°C.
6SW100MX Features
a 9mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
6SW100MX Applications
There are a lot of Rubycon 6SW100MX applications of aluminum polymer capacitors.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Phone chargers
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
Step5Bar-code shipping tag
6SW100MX
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 6SW100MX.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    PC-CON, SW
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height Seated (Max)
    0.106 2.70mm