  • 6TAE220M
6TAE220M
advertisement
Manufacturer No:
6TAE220M
HK JDW NO:
590-6TAE220M
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
6TAE220M
Purchasing and Inquiry
6TAE220M Overview
The ripple current for this part is 2400mA.A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 18mOhm @ 100kHz.0.1386mA is supported by it.220μF is the capacitance of the device.In order to ensure that it is reliable, it operates at a voltage rated DC of 6.3V.The voltage is -55°C~105°C - Rated AC power.With a maximum seated height of 0.079 2.00mm°C, it is capable of stable operation.
6TAE220M Features
2400mA ripple current
a 18mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.1386mA
with a capacitance of 220μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
6TAE220M Applications
  • Tablets
  • Notebook
  • Smart phone
  • Power supplies
  • LCD TV
Step5Bar-code shipping tag
6TAE220M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 6TAE220M.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    POSCAP™ TA
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Additional Feature
    RIPPLE CURRENT MEASURED AT 100KHZ TO 500 KHZ
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, Embossed , 13 Inch
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.1386mA
  • Ripple Current
    2400mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Manufacturer Size Code
    D2E
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm