  • 6TPE220MAZB
6TPE220MAZB
advertisement
Manufacturer No:
6TPE220MAZB
HK JDW NO:
590-6TPE220MAZB
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
6TPE220MAZB
Purchasing and Inquiry
6TPE220MAZB Overview
The part's ripple current is determined to be 1.4A.A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 35mOhm @ 100kHz.Supports leakage currents of 138.6μA.The capacitance is 220μF when it operates.In order to ensure reliability, it operates at a voltage of 6.3V.The voltage is -55°C~105°C - Rated AC power.In the seated position, it has a maximum height of 0.079 2.00mm°C, so it is stable under all conditions.
6TPE220MAZB Features
1.4A ripple current
a 35mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 138.6μA
with a capacitance of 220μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
6TPE220MAZB Applications
  • Notebook
  • Tablets
  • LCD TV
  • Smart phone
  • Power supplies
Step5Bar-code shipping tag
6TPE220MAZB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    POSCAP™ TPE
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Palladium/Gold (Pd/Au)
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    138.6μA
  • Ripple Current
    1.4A
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    B2
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm