  • 7005L55JI8
7005L55JI8
advertisement
Manufacturer No:
7005L55JI8
HK JDW NO:
378-7005L55JI8
Package:
PLCC
Datasheet:
7005L55JI8
Description:
Surface Mount Memory IC 64 kb kb 24mm mm 250mA mA 8b b
Step5Bar-code shipping tag
7005L55JI8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    68
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Memory Size
    8kB
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    250mA
  • Memory Type
    RAM, SDR, SRAM
  • Access Time
    55 ns
  • Address Bus Width
    26b
  • Density
    64 kb
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    8b
  • Length
    24mm
  • Width
    24mm
  • Thickness
    3.63mm