  • 7008S15J8
7008S15J8
advertisement
Manufacturer No:
7008S15J8
HK JDW NO:
378-7008S15J8
Package:
PLCC
Datasheet:
7008S15J8
Description:
5V V 84 Pin Memory IC 512 kb kb 29.21mm mm
Step5Bar-code shipping tag
7008S15J8
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    PLCC
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    84
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    84
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Memory Size
    64kB
  • Number of Ports
    2
  • Memory Type
    RAM, SDR, SRAM
  • Supply Current-Max
    0.365mA
  • Access Time
    15 ns
  • Organization
    64KX8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Address Bus Width
    32b
  • Density
    512 kb
  • Standby Current-Max
    0.015A
  • I/O Type
    COMMON
  • Length
    29.21mm
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Width
    29.21mm
  • Thickness
    3.63mm