  • 70F151AF-RC
70F151AF-RC
advertisement
Manufacturer No:
70F151AF-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-70F151AF-RC
Package:
Axial
Datasheet:
70F151AF-RC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
70F151AF-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    51 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    70F
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.500Diax0.880L 12.70mmx22.35mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    44mA
  • Military Standard
    Not
  • Lead Diameter
    812.8 μm
  • Inductance
    150mH
  • Test Frequency
    25kHz
  • DC Resistance (DCR)
    328Ohm Max
  • Max DC Current
    44mA
  • Frequency - Self Resonant
    77kHz
  • Q @ Freq
    49 @ 25kHz
  • Q Factor
    49
  • Inductance Tolerance
    5%
  • DC Current
    44mA
  • Diameter
    12.7mm