  • 70F354AI-RC
70F354AI-RC
advertisement
Manufacturer No:
70F354AI-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-70F354AI-RC
Package:
Axial
Datasheet:
70F354AI-RC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
70F354AI-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Iron
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    70F
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.180Diax0.250L 4.57mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    102mA
  • Military Standard
    Not
  • Lead Diameter
    635 μm
  • Inductance
    350μH
  • Test Frequency
    790kHz
  • DC Resistance (DCR)
    14.4Ohm Max
  • Max DC Current
    102mA
  • Frequency - Self Resonant
    2MHz
  • Q @ Freq
    46 @ 790kHz
  • Q Factor
    46
  • DC Current
    102mA
  • Diameter
    4.57mm