  • 70T3519S166BCI
70T3519S166BCI
advertisement
Manufacturer No:
70T3519S166BCI
HK JDW NO:
378-70T3519S166BCI
Package:
Datasheet:
70T3519S166BCI
Description:
Surface Mount Memory IC 9 Mb kb 17mm mm 510mA mA 36b b
Step5Bar-code shipping tag
70T3519S166BCI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    256
  • Published
    2009
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Frequency
    166MHz
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    2.6V
  • Min Supply Voltage
    2.4V
  • Memory Size
    1.1MB
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    510mA
  • Memory Type
    RAM, SDR, SRAM
  • Frequency (Max)
    166MHz
  • Access Time
    3.6 ns
  • Address Bus Width
    36b
  • Density
    9 Mb
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    36b
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm
  • Thickness
    1.4mm