  • 70V3589S166DRG
70V3589S166DRG
advertisement
Manufacturer No:
70V3589S166DRG
HK JDW NO:
378-70V3589S166DRG
Package:
PQFP
Datasheet:
70V3589S166DRG
Description:
208 Pin Memory IC 2.3 Mb kb 28mm mm
Step5Bar-code shipping tag
70V3589S166DRG
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    PQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    208
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    208
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    PIPELINED OR FLOW-THROUGH ARCHITECTURE
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    166MHz
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    3.45V
  • Min Supply Voltage
    3.15V
  • Memory Size
    256kB
  • Number of Ports
    2
  • Memory Type
    RAM, SDR, SRAM
  • Supply Current-Max
    0.5mA
  • Access Time
    20 ns
  • Organization
    64KX36
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Address Bus Width
    32b
  • Density
    2.3 Mb
  • Standby Current-Max
    0.03A
  • I/O Type
    COMMON
  • Length
    28mm
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Width
    28mm
  • Thickness
    3.5mm