  • 71271-050CALF
71271-050CALF
advertisement
Manufacturer No:
71271-050CALF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-71271-050CALF
Package:
Datasheet:
Description:
Conn PCMCIA HDR 68 POS Solder RA Thru-Hole Tray 0.5A/Contact
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
71271-050CALF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height Above Board
    0.425 10.80mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Mounting Feature
    Normal, Standard - Top
  • Housing Material
    Polymer
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2005
  • Series
    71271
  • Feature
    Card Guides
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Through Hole
  • Connector Type
    Connector and Ejector
  • Number of Positions
    68
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    5V
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    68
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    98.5mm
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Gender
    MALE
  • Card Type
    PCMCIA
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Row Spacing
    1.27 mm
  • Insertion, Removal Method
    Push In, Push Out
  • Ejector Side
    Right
  • Length
    71.2mm