  • 71321SA55TF
71321SA55TF
advertisement
Manufacturer No:
71321SA55TF
HK JDW NO:
378-71321SA55TF
Package:
LQFP
Datasheet:
71321SA55TF
Description:
5V V Surface Mount 64 Pin Memory IC 16 kb kb 10mm mm 155mA mA 8b b
Step5Bar-code shipping tag
71321SA55TF
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    INTERRUPT FLAG; AUTOMATIC POWER-DOWN
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Memory Size
    2kB
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    155mA
  • Memory Type
    RAM, SDR, SRAM
  • Access Time
    55 ns
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Address Bus Width
    22b
  • Density
    16 kb
  • Standby Current-Max
    0.015A
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    8b
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm