  • 7132SA55J8
7132SA55J8
advertisement
Manufacturer No:
7132SA55J8
HK JDW NO:
378-7132SA55J8
Package:
PLCC
Datasheet:
7132SA55J8
Description:
Surface Mount Memory IC 16 kb kb 19mm mm 155mA mA 8b b
Step5Bar-code shipping tag
7132SA55J8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    52
  • Published
    2004
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Memory Size
    2kB
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    155mA
  • Memory Type
    RAM, SDR, SRAM
  • Access Time
    55 ns
  • Address Bus Width
    22b
  • Density
    16 kb
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    8b
  • Length
    19mm
  • Width
    19mm
  • Thickness
    3.63mm