  • 7133SA55GB
7133SA55GB
advertisement
Manufacturer No:
7133SA55GB
HK JDW NO:
378-7133SA55GB
Package:
Datasheet:
7133SA55GB
Description:
5V V 68 Pin Memory IC 32 kb kb 29.46mm mm
Step5Bar-code shipping tag
7133SA55GB
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    68
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    68
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    PERPENDICULAR
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    MILITARY
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Memory Size
    4kB
  • Number of Ports
    2
  • Memory Type
    RAM, SDR, SRAM
  • Supply Current-Max
    0.315mA
  • Access Time
    55 ns
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Address Bus Width
    22b
  • Density
    32 kb
  • Standby Current-Max
    0.015A
  • Screening Level
    MIL-PRF-38535
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    2V
  • Length
    29.46mm
  • Width
    29.46mm
  • Thickness
    3.68mm