  • 7142LA100L48B
7142LA100L48B
advertisement
Manufacturer No:
7142LA100L48B
HK JDW NO:
378-7142LA100L48B
Package:
LCC
Datasheet:
7142LA100L48B
Description:
Surface Mount Memory IC 16 kb kb 14.2mm mm 140mA mA 8b b
Step5Bar-code shipping tag
7142LA100L48B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LCC
  • Number of Pins
    48
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    140mA
  • Memory Type
    RAM, SRAM
  • Access Time
    100 ns
  • Address Bus Width
    11b
  • Density
    16 kb
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    8b
  • Length
    14.2mm
  • Width
    14.22mm
  • Thickness
    1.78mm