  • 715P12392JD3.
715P12392JD3.
advertisement
Manufacturer No:
715P12392JD3.
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-715P12392JD3.
Package:
Radial
Datasheet:
715P12392JD3.
Description:
12nF Film Capacitor 10% Radial Radial 200V-DC 155V-AC Polypropylene Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
715P12392JD3.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene
  • Tolerance
    10%
  • Termination
  • Type
    General Purpose
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    12nF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Voltage - Rated AC
    155V
  • Lead Pitch
    9.525mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Diameter
    813 μm
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Length
    19.05mm