  • 715P15496MD3
715P15496MD3
advertisement
Manufacturer No:
715P15496MD3
HK JDW NO:
192-715P15496MD3
Datasheet:
715P15496MD3
Description:
Orange Drop® 715P 0.15μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 600V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
715P15496MD3
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
    Orange Drop® 715P
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.709Diax1.650L 18.00mmx41.90mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 200
  • Capacitance
    0.15μF
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.094 27.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    600V
  • Height Seated (Max)
    1.004 25.50mm