  • 715P47254JD3
715P47254JD3
advertisement
Manufacturer No:
715P47254JD3
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-715P47254JD3
Datasheet:
715P47254JD3
Description:
715P47254JD3 datasheet pdf and Film Capacitors product details from Vishay stock available at HK JDW
Purchasing and Inquiry
715P47254JD3 Overview
715P47254JD3 Features
715P47254JD3 Applications
There are a lot of Vishay 715P47254JD3 applications of film capacitors.
  • Switch mode power supplies
  • Switch-mode power supplies
  • Mobile communications
  • Electronic ballasts
  • RF Modules
  • Snubbering
  • Test and measuring equipment
  • Coupling, decoupling
  • RFI for automotive
  • Industrial and automotive inverters
Step5Bar-code shipping tag
715P47254JD3
    Select All
  • Mount
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Tolerance
    5%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    4.7nF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    9.525mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    31.8mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Diameter
    813 μm
  • Life (Hours)
    500 hours
  • Diameter
    10.16mm
  • Length
    19.05mm