  • 71A30-02-3-03S
71A30-02-3-03S
advertisement
Manufacturer No:
71A30-02-3-03S
HK JDW NO:
330-71A30-02-3-03S
Step5Bar-code shipping tag
71A30-02-3-03S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Series
    71
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Positions
    3
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Current Rating
    250mA
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Body Length or Diameter
    17.45mm
  • Actuator Type
    Flatted (3.17mm Dia)
  • Contact Style
    Shorting
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Electrical Life
    15000 Cycle(s)
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Number of Decks
    2
  • Contact Timing
    Shorting (MBB)
  • Circuit per Deck
    3P3T
  • Depth Behind Panel
    24.87mm
  • Actuator Length
    9.53mm