  • 71M6543FT-IGT/F
71M6543FT-IGT/F
advertisement
Manufacturer No:
71M6543FT-IGT/F
HK JDW NO:
503-71M6543FT-IGT/F
Package:
100-LQFP
Datasheet:
71M6543FT-IGT/F
Purchasing and Inquiry
71M6543FT-IGT/F Overview
Packed in a Tray. Packet 100-LQFP. It is suitable for use as a 3 Phase meter. We have it in Surface Mount. -40°C~85°C's operational temperature is extended. 3V~3.6V power supply is used to operate it. The PMIC comes equipped with low-level I/O ports that have a voltage of 0.8V. When using this device for high-level I/Os, the voltage presented by it is 2V. There are 100 terminations included in this part. PMIC analog ANALOG CIRCUIT IC with high power. The normal voltage required for the part is 3.3V. The device requires a voltage of 3V or higher to operate. It is recommended that the maximum voltage that can be applied to the device should be kept below 3.6V. Application-specific 100 solution for logic gates. Installing and dismounting it is easy with the Surface Mount design. It should be noted that this is a Other Analog ICs for specialized needs. It's allowed to operate at a voltage no higher than 8.7mA. As part of the Single Converter Technology? series, it is included. This device can be supplied using 3.3V. It can operate up to 5MHz Hz. As part of this PMIC, the memory size 64kB is included. FLASH memory is used by the PMIC.
71M6543FT-IGT/F Features
3 Phase meter.
ANALOG CIRCUIT analog IC.
Operating maximum frequency: 5MHz.
64kB adequate size for target applications.
FLASH memory.
71M6543FT-IGT/F Applications
There are a lot of Maxim Integrated 71M6543FT-IGT/F Energy Metering ICs applications.
  • Subsystem Power Measurement
  • General Purpose Energy Measurement
  • Power Monitoring for Home Automation
  • Power monitoring/power budgeting
  • Intelligent Power Distribution Units
  • Telecom Infrastructure
  • Base Station Power Distribution Systems
  • Telecommunications and data communications equipment
  • Server Backplane Systems
  • Central office equipment
Step5Bar-code shipping tag
71M6543FT-IGT/F
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    I2C, UART
  • Memory Size
    64kB
  • Number of I/O
    51
  • RAM Size
    5kB
  • Supply Current-Max (Isup)
    8.7mA
  • Max Frequency
    5MHz
  • Number of UART Channels
    2
  • Meter Type
    3 Phase
  • Measurement Error
    0.1%
  • Voltage - I/O Low
    0.8V
  • Voltage - I/O High
    2V
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Weight
    1.319103g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Pbfree Code
    no
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V